چی میل دارید؟!

 

لطفا در صورتی که قسمت اول یادداشت را نخوانده اید، اینجا را کلیک کنید.

khabar45I

چی میل دارید قربان؟!

اِ ... من یه نوشیدنی می خوام که سرد باشه، شیرین باشه، زیاد غلیظ نباشه، داخلش نکتار میوه هم باشه و بشه اونا رو زیر دندون ات حس کنی...

این صحنه را بارها تجربه کرده اید. صحنه سفارش دادن در رستوران و یا کافه را...

شما می توانید نگاهی به لیست بیاندازید و بر اساس آنچه که می بینید سفارش دهید و یا اینکه آنچه را که « دل تان» می خواهد را به زبان آورید و به جای محصور کردن خود در قالب کلمات و یا همان «چیز ها»، کارکردی که شما را راضی می کند و نیاز تان با آن مرتفع می شود را سفارش دهید.

در مثال بالا، آقا و یا خانم سفارش دهنده به جای فکر کردن به سوال « آن چه چیزی است؟» با یک نگرش متفاوت تر به سوال« آن چه کاری انجام می دهد» فکر می کند. سوالی که اساس مهندسی ارزش هم بر آن بنا شده است.

وقتی می پرسیم « آن چه کاری انجام می دهد»، در واقع اولین سنگ بنای متفاوت فکر کردن را ایجاد می کنیم؛ از دایره ی واژگان فراتر می رویم و به « نیاز» خود یا مشتری مان توجه می کنیم.

در مهندسی ارزش، نوع نگاه به مسئله، نگاه کارکردی است. تیم مهندسی ارزش همواره در جست جوی راه هایی است که همان کارکرد ها را داشته باشد ولی ارزان تر، بهتر، سریع تر، زیباتر و یا هر چیزی که در نگاه شان ... تر از « چیز» فعلی باشد را جایگزین آن کنند. نکته ی جالب تر اینکه بنا به گفته ی بنیانگذار مهندسی ارزش، آقای لَری مایلز، « تمام هزینه ها برای انجام کارکرد است».ما چیزی را می خریم که کارکرد مورد نیاز ما را فراهم کند. این نوع نگاه می تواند انقلابی در توجه به خواسته های مشتری و بروز خلاقیت های جدید برای خلق نوآوری های فراتر از چارچوب موجود را ایجاد کند.

214c3260-bd51-4f14-9f29-218f328be57e-original

پیدا کردن کارکرد ها همیشه آسان نیست گاهی وقت ها حتی بسیار مشکل هم هست. چون ممکن است کارکردی که ما راضی می کند، دیگری را ناراضی کند. خوشبختانه مهندسی ارزش ابزار ها و فوت و فن هایی دارد که می تواند هم در تعریف درست کارکرد و هم در جست و جوی تعاملات بین آنها به کمک تیم مهندسی ارزش بیاید. یکی از مهم ترین و به حق زیبا ترینِ همین ابزار ها، نمودارFAST و یا Function Analysis System Technique است که تعاملات بین کارکرد ها را در قالب تصویری و دیداری، نشان می دهد.

در تصویر زیر، آقای محمد امین ( CVS ) را می بینید که در کارگاه ماژول 1 مهندسی ارزش تهران، در حال ترسیم نمودار FAST می باشد. 

1ZSA

 

 نویسنده: هادی آقازاده